Fantasztikus strandröplabda idényt tudhat maga mögött a Nyugat-Balatoni Regionális Sportcentrum Egyesület, amely júliusban története első bajnoki címét ünnepelhette, az Eötvös Kupán pedig versenyzői megkoronázták a klub idei teljesítményét.
A július végi utánpótlás országos bajnokságon – amelyet történetesen éppen a gyenesdiási strand négy remekül felkészített pályáján rendezték – az U16-os korosztályban Héri Sára és Tóth-Lakics Petra állhatott fel a dobogó tetejére. Ez a siker mérföldkő volt az NYBRSE történetében, hiszen a klub először szerzett bajnoki címet.
Versenyzőik az első ízben az Eötvös Kupa keretein belül megrendezett hajdúnánási strandröplabda versenyen is taroltak: három (pontosabban két és fél) párosuk indult, smindhárom döntőbe került. Az U16-os bajnok Héri, Tóth-Lakics páros ezúttal az U15-ösök között diadalmaskodott, s nyert Blázsovics Dorka és Sebestyén Flóra is az U13-asok között (igaz a duó egyik tagja nem gyenesdiási, hanem sümegi illetőségű). Döntőbe került az U19-eseknél Németh Zsófia és Tótok Barbara is, ám ők ott végül kikaptak egy szlovák kettőstől.
„A röplabdázás a diási Játékstrandról indult – mesélte el ezzel kapcsolatban Király András, a klub elnöke –, ahol a jól megépített strandröplabda pályákon egyre több fiatal próbálkozott ezzel a nagyon szép játékkal. A röplabdázás iránti kereslet ugrásszerű növekedése, törvényszerűen kívánta, hogy a strandszezon befejezése után folytatódjon a játék, az edzés teremben is. A sport megerősödésében és elterjedésében nagyon nagy szerepet játszott az első edzéseket irányító nyugdíjas testnevelő tanár, röplabdaszakedző Takács József, aki mindent megtett, hogy minél több fiatal csatlakozzon az egyesülethez. Így alakult meg, jött létre 2008-ban a helyi Kinizsi SK égisze alatt a röplabdaszakosztály, amely 2012-ben önálló egyesületté, regionális röplabdaközponttá alakult át és működik eredményesen a mai napig is.”
A klub abban a tekintetben mindenképpen különlegesnek számít, hogy az első olyan honi röplabda klub, amely eredetileg strandröplabdázókkal foglalkozott, s innen indultak a teremszakág felé. Idehaza ez fordítva szokott működni.
„Egyelőre még csak alacsonyabb osztályban indulunk teremben, például a Dunántúli Amatőrbajnokságban, de neveztünk a Magyar Kupába is, és már kacérkodunk azzal a gondolattal, hogy előbb utóbb benevezünk az NB II-be. De ehhez kellene egysportcsarnok a településen. Tíz év alatt sikerült megduplázni a településen a röplabdázók számát, de a csarnok egy újabb, óriási lökést adhatna itt a sportágnak.”
Ennek megépítésére már a jövő évben is esély nyílhat, de Gyenesdiás már így is a sportág egyik fellegvárának számít idehaza, hiszen az utánpótlás-bajnokság mellett itt rendezték a felnőtt országos bajnokság harmadik fordulóját, itt edzőtáborozotttöbbek között az U14-es strandröplabda válogatott, és tíz napig az U16-os női teremválogatott is, de ők voltak a házigazdái az ifjúsági és utánpótlás bizottság három napos konferenciájának is.
„Teremben jelenleg csak női csapatunk van, de strandröplabdában a fiaink is jeleskednek. Itt van például a Kiss Dániel, Pordán Áron párosunk, akik megnyerték idén a diákolimpiát, s két felnőtt mesterversenyen is kilencedik helyen zártak, s végül csak két hellyel maradtak le a Mesterdöntőről. De nálunk nevelődött a korábbi utánpótlás-válogatott kerettag Lakics Bence is.”