Miért hívtak afgán menekülteket a debreceni lányok közé?
Nyomtatható verzió Cikk küldése e-mailben Üzenet a szerkesztőnek
2013-08-08 12:10
10 hozzászólás

Ezt kérdezte az olvasónk, és megjött a választ: nem mindenki gazember, aki menekült!



 
(Fotó: illusztráció)

 

Olvasónk, Szabó Anna aggodalmának adott hangot a Cívishírnek küldött levelében, amiért a nagyszabású Eötvös-kupa röplabdatornára a főszervező Szombathy András egy afgán menekültekből álló csapatot is meghívott. Olvasónk kifejtette, ezen az eseményen nagyobb részt fiatalkorú, a versenykiírás szerint 1993. január 1. után született (tehát max. 20 éves) sportolók vehetnek részt. Kétszer annyi lánycsapat, mint ahány fiúcsapat. Többségükben gimnáziumi, szakközépiskolás, de vannak köztük általános iskolás tanulók is. Három napig tart: szombattól hétfőig, a fő helyszín pedig a debreceni Tóth Árpád Gimnázium, egy belvárosi lakó-pihenő övezetben, a Wesselényi lakótelepen.

A lakó-pihenő övezetben rengeteg a parkoló autó, valamint az ott élők nyugalma, és az otthonról kimozdulók biztonságérzete is csorbulhat. Mivel ez a verseny nem foglalja le őket teljesen, két meccsük között több óra is eltelhet, a köztes időben pedig szabadon „barangolhatnak” a városban, elvégezhetik a szükségleteiket a szemközti játszótereken, olyan városrészen, ahol eddig nem jártak, „felfedező körútra” indulhatnak, és visszatérhetnek az éj leple alatt egy olyan területre, ahol nincsenek térfigyelő kamerák – előlegezte meg a veszélyt Szabó Anna, aki anyukaként elsődlegesen arra keresi a választ, mit keresnek az afgán menekültek a debreceni lányok közt?

A Cívishír természetesen megkérdezte az illetékest, Szombathy Andrást, aki egy vérbeli pedagógus-nevelőedző bölcsességével, nagyfokú intelligenciájával megmagyarázta, ugyanakkor más megvilágításba helyezte nem csak ezt a problémát, hanem az egész debreceni menekültügyet.

Tisztelt olvasók!

A tények: a menekülttábor egyik munkatársa ismeretlenül felhívott telefonon és megkért, hogy a menekülttábor lakóinak szeretne két röplabdát kérni. Tudomásom volt arról, hogy a menekülttábor lakói többször kegyetlen, embertelen cselekedeteket követtek el, melyeket mélyen elítélek. Sőt, egyesületünk játékosait is rabolták már ki egyik éjszaka a tábor lakói, amikor azért hatalmas dühöt és tehetetlenséget éreztem. Jómagam se örülök annak, hogy a menekülttábor Debrecen lakóépületei mellett van, ismerőseim, barátaim, kollégáim szinte naponta számolnak be félelmekről, elítélendő eseményekről. Örülnék, ha nyugodtabb lenne az életünk, és nem kellene a menekülttábor lakóitól rettegnünk. Sajnos azon én nem tudok változtatni, hogy a menekülttábor máshová kerüljön, de nagyon örülnék neki.

A labdák átadásával nem a menekülttábor „erősítése” volt a célom, hanem az, hogy ha már itt vannak a menekülttábor lakói, akkor inkább sportoljanak, mint más elítélendő cselekedeteket hajtsanak végre. A versenyen való részvételüket több oldalról is figyelemmel kísérjük. A menekülttábor munkatársai csak a kimondottan jó magaviseletűek közül választják ki a versenyzőket és a legkisebb negatív megnyilvánulás esetén kizárják őket a csapatból. A tábor munkatársai garantálták, hogy semmiféle gond nem lesz a csapattal. A verseny szervezői természetesen minden sporttal ellentétes cselekedetet igyekeznek minden csapat részéről megakadályozni.

Az elmúlt 17 évben sem volt semmiféle probléma, pedig volt már a rendezvényen egyszerre jelen az izraeli válogatott és egy arab csapat, vagy például a koszovói válogatott és egy szerb egyesület. A verseny eddig egymás jobb megismerését szolgálta és közelebb hozta egymáshoz a részvevőket. Megértjük a félelmeket és mindent megteszünk, hogy idén se történjen baj.

A menekülttáborban az én megítélésem szerint sokféle ember van. Sajnos bűnözők is. De háború elől menekülő művelt, diplomás, intelligens emberek is. Mint máshol az életben a jó és a rossz ott is keveredik. Éppen úgy, mint ahogy a magyar személyi igazolvánnyal rendelkezők között is vannak világosabbak és sötétebbek, műveltebbek és butábbak, jó szándékúak és rosszakarók. Sokan érezzük külföldön is, hogy magyarként milyen megítélésünk van a világban. Hol ilyen, hol olyan, néhol sajnos nagyon rossz. Sokszor nem felemelő érzés, amikor a nagyhangú, részeg, boltból lopó magyarok miatt lenéznek bennünket magyarságunkért, amire pedig nagyon büszkék vagyunk. Biztos többen emlékszünk, hogy amikor Erdélyből sokan átjöttek Magyarországra, akkor a magyarságukért üldözött értékes emberek közé is keveredett több gyenge jellem is.

Az afgán játékosok a ramadán idején napkeltétől napnyugtáig étlen-szomjan készülnek a versenyre. Nem bűnöznek, nem szórakoznak. Nem igazán szeretnek kijönni a táborból, mert tudják, hogy bűnözőnek tartják őket. Nyilván ők sem szeretik, hogy úgy kezelik őket, mint bűnöző társaikat. Kérem, azokat büntessük, akik megérdemlik, és azokat ne, akiket nem kell. Az Eötvös DSE csapatai hosszú ideje Debrecen jó hírét viszik határon innen és túl. Az Eötvös Kupa nemzetközi röplabdatornán 4 földrész 31 országának sok tucat csapata szerepelt. Szeretnénk idén is békességben, sportszerű keretek között megrendezni a versenyt. Ehhez kérjük minden jóindulatú ember támogatását!

„Azt az utat ami mögötted van, már nem javíthatod meg. Viszont azt az utat ami előtted van, még szebbé teheted.” (Számomra ismeretlen szerző)

Szombathy András