Nyolc éve egyfolytában ő nyeri a Magyarország legjobb játékvezetője címért alapított vándorkupát. Mint mindig ezúttal is készségesen válaszolt kérdéseinkre.
-
Hóbor Béla: Ha röviden kellene válaszolnom, nagyon rossz. Mindenhol azt kérdezik tőlem, hogy hol van a magyar röplabda. Még mindig a régmúlt nagyszerű játékosai, Tatár, Buzek, Szalayné, Torma nevét említik. Egyrészt nagyszerű, hogy a mai napig emlékeznek ezekre a csodálatos sportemberekre, másrészt elszomorító, hogy az elmúlt évtizedekben Kántor Sándoron kívül egyetlen magyar játékos sem került be a világ röplabdázásának elitjébe.
-
Hóbor Béla: Játékvezetői szempontból nincs különbség, hiszen a röplabdázás szabályai mindenütt azonosak. A különbség a körülményekben és a színvonalban van.
Magas szintű versenyeken nem kell foglalkozni a mérkőzés előtt a háló
állapotával, azzal, hogy a labdaszedők, pályatörlők megfelelő létszámban
vannak-
Hangsúlyozom, hogy senki sem kívánja a csapatoktól, hogy emeljék fel a mennyezetet a csarnokokban, vagy tolják ki a falakat, de az igenis elvárható lenne, hogy a vonalak jól láthatóak legyenek és a háló valamint a labdák állapota megfeleljen az előírásoknak. Ezek a kérdések elsősorban nem pénz, hanem hozzáállás kérdése.
-
Hóbor Béla: Erre a kérdésre nehezen tudok pontos választ adni, hiszen rengeteg nagyszerű mérkőzésen bíráskodhattam. Ha ki kellene emelni néhányat, akkor az Olimpia döntőit említeném, de nagyszerű volt a Világ Liga véghajrájában, valamint az Európa Bajnokságok fináléjában is bíráskodni.
-
Hóbor Béla: Talán az Olimpiákon kívül az 1995-
Az itthoni mérkőzések közül pedig kiemelném az idei kecskeméti Magyar Kupa döntőt, ami a röplabdázás ünnepe volt. Telt ház előtt a végletekig kiélezett párharcban dőlt el a kupa sorsa. Bebizonyosodott, hogy szervezéssel, sok munkával igenis több ezer embert is be lehet csalogatni röplabdamérkőzésre.
-
Hóbor Béla: Szinte minden ország más-
Nem szorosan ehhez a témához tartozik, de szeretném egy élményemet megosztani az olvasókkal. Néhány évvel ezelőtt Hawaion, Honoluluban bíráskodtam és látogatást tettem a közeli Pearl Harborben, a japán támadás áldozatai emlékére állitott emlékműnél, majd a következő héten már Japánban, Hirosimában voltam az amerikai atomtámadásra emlékező múzeumban és emlékhelyen!
A csodálatos mérkőzéseken kívül ezek azok a pillanatok, amit a röplabdától kaptam és remélem, hogy az elkövetkezendő években még néhány szép élményben lesz részem.
-
Hóbor Béla: Nagyon szeretem az ázsiai konyhát. Sokszor megfordultam Japánban, ahol ha tehetem, mindig megkóstolom az „okonomijákit”. Ez tulajdonképpen egy zöldségek és sajt hozzáadásával készült pizza, amiben nincs hús. A legízletesebben Hirosimában készítik.
-
Hóbor Béla: A rengeteg kötött program mellett kévés idő jut a városnézésre. Ha tehetem azonban megnézem a város nevezetességeit, különleges helyeit. Többször volt lehetőségem a kinai Nagy Falon sétálni, vagy Rio de Janeiróban megcsodálni a Copacabanán felállított megszámlálhatatlan strandröplabda pályát, ahol reggeltől estig ütik a labdát.
-
Hóbor Béla: Nagyon sok ilyen magas színvonalú rendezvényre lenne szükség, ahhoz, hogy elindulhassunk a felfelé vezető úton. Öröm látni azt, hogy ezen a ma már világhírűvé vált tornán mennyi gyerek élvezi ezt a gyönyörű sportot.
Nagyszerű, hogy Debrecenben az Eötvös Kupának immáron nagy hagyománya van, más földrészekről is érdeklődnek a verseny iránt. Fontos, hogy a város vezetése és a támogatók is magukénak érzik az Eötvös Kupát.
Tudom, hogy a mai gazdasági helyzetben mindenki meggondolja, hogy hova adja a pénzét. Meggyőződésem azonban, hogy kevés jobban megtérülő befektetés van, mint a fiatalok mozgását támogatni, velük a sportot megszerettetni. A sport fegyelemre nevel, különösen a csapatsportok pedig segítik a közösségek kialakulását, formálását.
-
Hóbor Béla: Természetesen nagyon örültem, amikor
megkaptam az FIVB-
-
Hóbor Béla: Az Argentínába való indulás előtt még június
végén Párizsban és Toulouse-
Tavaly megtisztelő volt számomra, hogy felkértek az Eötvös Kupa női döntőjének vezetésére. Amennyiben a szervezők úgy gondolják, hogy a részvételem emeli az Eötvös Kupa rangját, valamint nem jön közbe semmi rendkívüli nemzetközi felkérés, az idén is örömmel veszek részt ezen a rangos utánpótlás versenyen.
-
Hóbor Béla: A véleményem az, hogy ez az elnökség nem volt képes arra, hogy megújítsa a röplabdát Magyarországon. Az összetétel nem volt megfelelő, hiszen sok olyan elnökségi tag volt, aki csapatokat képviselt. Ez nem jó. A csapatoknak ligákba kellene tömörülni, a liga vezetői lennének az elnökség tagjai.
Az elnökségben olyan embereknek kell lenni, akik képesek eladhatóvá tenne a röplabdát, leendő támogatókkal tárgyalni. Jó példa erre Lengyelország, Szerbia, ahol hihetetlen népszerűségnek örvend ez a sportág. A példa nem csak külföldön adott, hanem itthon is. Néhány évvel ezelőtt a jégkorong a megszűnés határán volt hazánkban, és hol tart ma…
Egy olyan elnökre van szüksége a röplabdának, aki képes egy „csapatot”
felépíteni, mozgatni, akik a mai kor kihívásainak megfelelően tudják
irányítani a sportágat. Rövid-
A kézilabda szövetség elnökével, Sinka Lászlóval találkoztam nemrégen egy
iskolában, ahol 180 (!) gyermek szivacskézilabdázik. Megmutatta a szövetség
2017-
Bizom benne, hogy így lesz!
Viszontlátásra augusztus 22-