2013.08.20 13:23; Frissítve: 2013.08.20 13:23

A belga válogatott és a Szatmárnémeti nyerte az Eötvös Kupát

A belga himnusz közben - © Fotó: Szombathy András

Hajdú-Bihar – Minden bizonnyal az Eötvös Kupák történetének legmagasabb színvonalú tornáját zárták hétfőn teltházas döntővel az Oláh Gábor utcai csarnokban.
Még múlt hét szombaton, a verseny első napján a lányoknál hat négyfős csoportban kezdődött a verseny, majd vasárnap a csoportelsők és csoportmásodikok egymás ellen mérkőztek a legjobb 6 közé jutásért, míg a csoportharmadikok a 13-18, a csoportnegyedikek pedig a 19-24. helyért játszhattak tovább.

A legjobb 12 közé az alábbi együttesek jutottak:

• „A” csoport: Magyar „A” válogatott és a Nadarzyn „B” (lengyel)
  • „B” csoport: LPS. Satu Mare (román) és ZOK Spartak Subotica (szerb)
  • „C’ csoport: OK Bane Raska (szerb) és Jaslo (lengyel)
  • „D” csoport: Novo mesto (szlovén) és magyar „B” válogatott
  • „E” csoport: TEVA Gödöllői RC és Stei (román)
  • „F” csoport: Eötvös DSE „A” és Eötvös DSE „D” csapat

A keresztjátékok mindkét magyar válogatott szerb ellenfelet győzött le, a „B” a szerb OK Bane Raska ellen, míg az „A” a ZOK Spartak Subotica ellen jutott tovább. A TEVA Gödöllői RC az Eötvös DSE „D” gárdáját győzte le, míg az LPS Satu Mare (Szatmárnémeti) könnyedén jutott tovább a korábbi háromszoros győztes Jaslo együttesén, ugyanúgy, ahogy a szlovén Novo mestonak se jelentett akadályt a román Stei (Vaskohsziklás). A szervezők nagy bánatára a legszorosabb keresztmérkőzésen az Eötvös DSE „A” sérülésektől megfogyatkozott együttese 2:1 arányban alulmaradt a lengyel GLKS Nadarzyn ellen.

Fotó: Szombathy András ©

Hétfőn a helyosztókon alig akadt izgalommentes összecsapás, szinte minden mérkőzésen volt olyan játszma, amely nem fejeződött be 25 pontnál.

Kivételt jelentett a Szatmárnémeti, ők minden ellenfelüket meggyőző játékkal verték meg, és magabiztosan nyerték a tornát a magyar válogatott „A” csapata előtt. A bronzmérkőzésen a magyar „B” válogatott győzött a TEVA Gödöllői RC ellen.

A legjobb hajdú-bihari együttes az Eötvös DSE „A” csapata lett, akik az utolsó mérkőzésükön a torna legjobb játékát nyújtva verték a szerb OK Bane Raska csapatát. Az első szettben imponáló különbséggel győztek, míg a másodikban újabb sérülések miatt kényszer-feladóval és bicegő játékosokkal hősies küzdelemben szerezték meg az értékes kilencedik helyet.

A fiúknál már a csoportmérkőzések során hatalmas csatáknak lehettek a kilátogatók szemtanúi.

A „G” csoportban a grúz válogatott minden ellenfelét meggyőző játékkal verte meg, de a második helyért hatalmas küzdelemben győzött csak a Dunaferr SE a Veszprém ellen.

A „G” csoportban a belga válogatott győzött viszonylag simán, mögötte a lengyel Grodzisk ért be a második helyre.

Az „I” csoport tartogatta a legnagyobb meglepetést, ahol a magyar válogatott két ellenfelétől is kikapott. Szoros mérkőzéseken a lengyel Lesko és a helyi DEAC is legyőzte őket. A két hiba nélküli gárda csatájából a tavalyelőtti győztes lengyelek kerültek ki győztesen.

Az erősebb nem lebonyolítási rendje szerint még a csoportharmadikok is a legjobbak közé kerülhettek. A harmadik helyezettek körmérkőzése után a magyar válogatott és a Veszprém jutott a legjobb 8 közé.

A legjobb 4 közé jutásért a belga válogatott a DEAC „A” csapatát, a grúz válogatott a Veszprémet, a tavalyi bajnok Dunaferr SE pedig a lengyel Grodzisk gárdáját győzte le viszonylag könnyedén. A magyar válogatott pedig a tavalyelőtti bajnok lengyel Lesko ellen 0:1-ről fordítva győzött, így csoportharmadik pozícióból küzdötte a legjobbak közé magát.

A döntőbe jutásért a Dunaferr SE a magyar válogatott ellen, míg a grúz válogatott a belga válogatott ellen játszott. Mindkét mérkőzés pontosan ugyanazt az eredményt hozta, a jegyzőkönyvben mindét esetben 2:0 (53:35) olvasható, de a mérkőzések lefolyása jelentősen eltért egymástól. A magyar válogatott ellen a Dunaferr már nagy előnnyel is vezetett és csak a rendkívül izgalmas végjátékban tudta a válogatott a maga javára fordítani az első szettet, amelyet 28:26-ra nyert meg. A második játszmában 25:9-es eredmény született. A sokak által nagy várakozással várt grúz válogatott – belga válogatott összecsapáson hatalmas motivációval kezdtek a grúzok, de a belga nemzeti együttes precíz védekezéssel és kombinatív támadójátékkal nem hagyott lehetőséget arra, hogy Grúzia legjobbjainak ambíciói feléledjenek.

Végül azért a grúz válogatott is örülhetett, hiszen a bronzmérkőzésen legyőzték a Dunaferrt.

A 2012-es Londoni Nyári Olimpiai Játékok férfi röplabda döntőjét vezető Hóbor Béla sípjelére kezdődött a belga válogatott – magyar válogatott döntő. Fokozatosan telt meg az Oláh Gábor utcai csarnok, hangos szurkolás, jó hangulat jellemezte a mérkőzést. A belga válogatott ezúttal is fegyelmezetten és jól játszott és – mint ahogy az egész torna alatt – a döntőben sem vesztett játszmát. A döntő után azonban igen. Ez úgy fordulhatott elő, hogy a fiú győztest – egy szett erejéig – kihívta a Magyar Szenior válogatott. A rendkívül érdekes összecsapáson a belga fiatalok lendületes játéka ellen hatásos volt a többszörös válogatottakat is soraikban tudó magyar szeniorok taktikus észjátéka és a közönség hatalmas ovációja közepette született meg a 25:23-as magyar siker.

A mérkőzések után Debrecen, a Magyar Röplabda Szövetség és a szervezők képviselői minden csapatnak és minden résztvevőket ajándékcsomagot adtak át a verseny támogatóinak jóvoltából.

Összegezve elmondható, hogy az igen magas színvonalú torna és a kísérő rendezvényei ismét több száz hazai és külföldi versenyzőt és edzőt hozott Debrecenbe, akik jól érezték magukat.